Hod beránka

Ve středu 16.4. se uskuteční tradiční večeře Hod beránka, která je určena především dětem, které letos přistoupí k 1. sv. přijímání a těm, kteří se připravují na biřmování.

Hod beránka neboli pesachová hostina je připomínkou událostí spojených s odchodem Židů z Egypta. Aby anděl smrti, který přešel přes noc celou zem (desátá z ran egyptských) poznal židovské domy, přikázal Hospodin Židům potřít rámy i prahy u dveří krví z beránka. Takto označené domy obešel a nikoho nezabil. Od toho je odvozeno jméno svátku „pesach“ – přejít, obejít, vyhnout se. Protože Židé odcházeli narychlo, nestačili si nechat na cestu vykynout těsto pro pečení chleba. Odcházeli s nevykynutým těstem, ze kterého pak pekli placky. Proto se pesach někdy nazývá svátkem nekvašeného těsta a symbolem je placka z tohoto těsta, zvaná maces.

 V průběhu staletí se průběh hostiny měnil. Slavila se ovšem vždy 14. dne v 1. měsíci zabitím obětního zvířete (beránka) jako obětního daru v kultovním místě (chrámu) a domácí obětní hostinou za určitého obřadu (v situaci odchodu, s nekvašeným chlebem, hořkými bylinami, několikanásobným připíjením, poukazem na odchod, chvalozpěvy).

Také Ježíš před svou smrtí shromáždil své učedníky k tomuto tradičnímu jídlu, které bývá nazýváno Poslední večeří. Ustanovení Eucharistie je tedy zasazeno do rozvrhu této tradiční večeře. Věříme, že účast na této hostině nás povede k prohloubení našeho porozumění událostem oněch dnů a slovům a zaslíbením našeho Pána.

 Prosíme, abyste zvážili účast nejmenších dětí, případně se jim během této večeře věnovali, aby byl zachována důstojnost této slavnosti.